Live Results

Livingston Open Meeting

Wednesday 23 August 2017

Event 4 - 800m

8.00 pm
8.00 pm
====================================================================
    Name                     Age Club                    Finals
====================================================================
Race  1
  1 Paul Ireland            U20M Edinburgh              1:56.43
  2 James Adam              U20M Pitreavie              1:56.88
  3 Harris Pentecost        U17M Falkirk                1:56.91
  4 Peter Cameron             SM Edinburgh              1:57.30
  5 Christopher Boyle         SM VP Glasgow             1:57.62
  6 Lewis Pentecost         U17M Falkirk                1:58.81
  7 Jake Thomas               SM Livingston             1:59.29
  8 Fraser Blackie          U17M Edinburgh              2:01.23
  9 Lewis Dow               U15B Central                2:01.32
 10 Michael Swinton         U20M Edinburgh              2:01.40
Race  2
  1 Daniel Eriksson         U20M Edinburgh Uni          2:03.12
  2 Faisal Khursheed        U20M Gala                   2:03.20
  3 Ethan Elder             U15B Moorfoot               2:03.25
  4 Tom Ireland             U17M Edinburgh              2:03.51
  5 Iain Hare               U17M Edinburgh              2:04.50
  6 James McClafferty       U20M Law                    2:05.17
  7 Craig Nolan               SM Corstorphine           2:05.25
  8 Steven Bryce              SM VP Glasgow             2:05.80
  9 Mark MacDermot            SM Edinburgh              2:05.94
 10 Stephie Pennycook         SW Fife                   2:09.86
 -- Andrew McNair           U20M Pitreavie                  DNF
Race  3
  1 Yousuf Khursheed        U17M Gala                   2:06.97
  2 Sean Sweeney              SM Heriot-Wat Uni         2:07.08
  3 Alastair Marshall       U15B Livingston             2:09.23
  4 Lewis Blair             U15B Pitreavie              2:10.03
  5 Alexander Thomson       U17M Whitemoss              2:10.11
  6 Isla Calvert            U15G Livingston             2:11.35
  7 Craig Angus             U17M Moorfoot               2:11.80
  8 Blair Scott             U15B Dundee Hawkhill        2:11.90
  9 Fraser Morris           U15B Livingston             2:14.55
 10 Jenny Selman              SW Fife                   2:16.38
 11 Caitlin Arnott          U20W Corstorphine           2:16.87
 12 Lewis Mitchell          U17M Giffnock North         2:20.60
Race  4
  1 Cameron Thores          U15B Corstorphine           2:16.28
  2 Jim White                M40 Motherwell             2:16.98
  3 Lucy Somerville         U20W Cumbernauld            2:17.33
  4 Keir Crawford           U17M Cambuslang             2:18.66
  5 Andrew McGill           U15B Linlithgow             2:18.86
  6 Ethan McColgan          U15B Dundee Hawkhill        2:19.61
  7 Georgia Ledingham       U15G Corstorphine           2:19.82
  8 Marcus Mcinnes          U15B Motherwell             2:20.61
  9 Daniel Newman            M50 Fife                   2:21.09
 10 Cameron Bryson          U15B Exeter                 2:23.95
 11 Caleb McLeod            U13B Pitreavie              2:27.59
 12 Kyle Macfarlane         U15B Pitreavie              2:28.49
Race  5
  1 Mhairi Arnott           U15G Corstorphine           2:26.09
  2 Muir Gillespie          U15B Edinburgh              2:26.34
  3 Richard Clark            M40 Edinburgh              2:27.22
  4 Louise McCullagh        U20W Fife                   2:27.44
  5 Lewis Roddis            U13B Cambuslang             2:29.00
  6 Katie Craig             U17W Livingston             2:29.27
  7 Rhian Callan            U15G VP Glasgow             2:30.14
  8 Jamie Eyton-Jones       U15B Corstorphine           2:31.08
  9 Jonathan Marshall       U15B Livingston             2:32.29
 10 Esme Callander          U17W Team East Lothian      2:32.44
 11 Angus McDonald          U15B Livingston             2:33.22
 12 Katherine MacLeod       U15G Corstorphine           2:34.00
 13 Erin Macfarlane         U13G Pitreavie              2:35.59
Race  6
  1 Angus Wright            U13B Team East Lothian      2:29.02
  2 Joey Leach              U15G Motherwell             2:30.67
  3 Emma Hunter             U20W Motherwell             2:30.78
  4 Courtney Moffat         U17W Livingston             2:30.80
  5 Hannah Steel            U15G Lothian                2:31.52
  6 Megan Kyle              U13G Dunfermline            2:31.83
  7 Campbell Mackay         U13B Falkirk                2:32.62
  8 Malcolm McLure          U15B Dunfermline            2:36.48
  9 Beth Morrow             U15G Edinburgh              2:37.44
 10 Jessica Lorimer         U13G Edinburgh              2:39.62
 11 Alicia Paton            U20W Cumbernauld            2:39.94
 12 Lucy Johnston           U17W Dunfermline            2:41.02
 -- Charlie Maree Nolan     U15G Livingston                 DNS
Race  7
  1 Owen Reid               U15B Dunfermline            2:31.66
  2 Eilidh McCallum         U20W Falkirk                2:35.87
  3 Jo McColgan              W45 Dundee Hawkhill        2:36.19
  4 Charlotte Morrison      U15G Moorfoot               2:36.49
  5 Jamie Arnott            U17M Corstorphine           2:39.20
  6 Brodie Wright           U13B VP Glasgow             2:40.18
  7 Evan Russell            U13B Dunfermline            2:41.56
  8 Angus Carlyle           U13B Moorfoot               2:43.04
  9 Cara Baldwin            U15G Motherwell             2:45.00
 10 Finlay Anderson         U15B Pitreavie              2:48.77
 11 Kevin Mcphillips         M40 Motherwell             2:51.11
 12 Shannon Prevost         U15G Livingston             2:53.92
 -- Eilidh Brown            U17W Livingston                 DNS
Race  8
  1 Mia Crickmar            U15G Fife                   2:41.15
  2 Dean Chalmers           U13B Dunfermline            2:45.08
  3 Finlay McWilliam        U13B Unattached             2:48.44
  4 Carla Latto             U13G Lasswade               2:51.87
  5 Minnie Brocklesby       U17W Dunfermline            2:53.18
  6 Anna Allison            U13G Livingston             2:54.16
  7 Emily Bond              U15G Dunfermline            2:55.56
  8 Eilidh McFadden         U17W Livingston             2:59.80
  9 Carrie Main             U13G Corstorphine           3:02.44
 10 Ruby McNair             U13G Pitreavie              3:02.64
 11 Lynsey Lawrie            W40 Corstorphine           3:06.89
 12 Daniel Sutherland       U13B Livingston             3:12.41
 13 Dominic Drylie          U13B Dunfermline            3:17.53
 -- Sharyn Ramage            W55 Edinburgh                  DNS
====================================================================
    Name                     Age Club                    Finals  H#
====================================================================
  1 Paul Ireland            U20M Edinburgh              1:56.43   1
  2 James Adam              U20M Pitreavie              1:56.88   1
  3 Harris Pentecost        U17M Falkirk                1:56.91   1
  4 Peter Cameron             SM Edinburgh              1:57.30   1
  5 Christopher Boyle         SM VP Glasgow             1:57.62   1
  6 Lewis Pentecost         U17M Falkirk                1:58.81   1
  7 Jake Thomas               SM Livingston             1:59.29   1
  8 Fraser Blackie          U17M Edinburgh              2:01.23   1
  9 Lewis Dow               U15B Central                2:01.32   1
 10 Michael Swinton         U20M Edinburgh              2:01.40   1
 11 Daniel Eriksson         U20M Edinburgh Uni          2:03.12   2
 12 Faisal Khursheed        U20M Gala                   2:03.20   2
 13 Ethan Elder             U15B Moorfoot               2:03.25   2
 14 Tom Ireland             U17M Edinburgh              2:03.51   2
 15 Iain Hare               U17M Edinburgh              2:04.50   2
 16 James McClafferty       U20M Law                    2:05.17   2
 17 Craig Nolan               SM Corstorphine           2:05.25   2
 18 Steven Bryce              SM VP Glasgow             2:05.80   2
 19 Mark MacDermot            SM Edinburgh              2:05.94   2
 20 Yousuf Khursheed        U17M Gala                   2:06.97   3
 21 Sean Sweeney              SM Heriot-Wat Uni         2:07.08   3
 22 Alastair Marshall       U15B Livingston             2:09.23   3
 23 Stephie Pennycook         SW Fife                   2:09.86   2
 24 Lewis Blair             U15B Pitreavie              2:10.03   3
 25 Alexander Thomson       U17M Whitemoss              2:10.11   3
 26 Isla Calvert            U15G Livingston             2:11.35   3
 27 Craig Angus             U17M Moorfoot               2:11.80   3
 28 Blair Scott             U15B Dundee Hawkhill        2:11.90   3
 29 Fraser Morris           U15B Livingston             2:14.55   3
 30 Cameron Thores          U15B Corstorphine           2:16.28   4
 31 Jenny Selman              SW Fife                   2:16.38   3
 32 Caitlin Arnott          U20W Corstorphine           2:16.87   3
 33 Jim White                M40 Motherwell             2:16.98   4
 34 Lucy Somerville         U20W Cumbernauld            2:17.33   4
 35 Keir Crawford           U17M Cambuslang             2:18.66   4
 36 Andrew McGill           U15B Linlithgow             2:18.86   4
 37 Ethan McColgan          U15B Dundee Hawkhill        2:19.61   4
 38 Georgia Ledingham       U15G Corstorphine           2:19.82   4
 39 Lewis Mitchell          U17M Giffnock North         2:20.60   3
 40 Marcus Mcinnes          U15B Motherwell             2:20.61   4
 41 Daniel Newman            M50 Fife                   2:21.09   4
 42 Cameron Bryson          U15B Exeter                 2:23.95   4
 43 Mhairi Arnott           U15G Corstorphine           2:26.09   5
 44 Muir Gillespie          U15B Edinburgh              2:26.34   5
 45 Richard Clark            M40 Edinburgh              2:27.22   5
 46 Louise McCullagh        U20W Fife                   2:27.44   5
 47 Caleb McLeod            U13B Pitreavie              2:27.59   4
 48 Kyle Macfarlane         U15B Pitreavie              2:28.49   4
 49 Lewis Roddis            U13B Cambuslang             2:29.00   5
 50 Angus Wright            U13B Team East Lothian      2:29.02   6
 51 Katie Craig             U17W Livingston             2:29.27   5
 52 Rhian Callan            U15G VP Glasgow             2:30.14   5
 53 Joey Leach              U15G Motherwell             2:30.67   6
 54 Emma Hunter             U20W Motherwell             2:30.78   6
 55 Courtney Moffat         U17W Livingston             2:30.80   6
 56 Jamie Eyton-Jones       U15B Corstorphine           2:31.08   5
 57 Hannah Steel            U15G Lothian                2:31.52   6
 58 Owen Reid               U15B Dunfermline            2:31.66   7
 59 Megan Kyle              U13G Dunfermline            2:31.83   6
 60 Jonathan Marshall       U15B Livingston             2:32.29   5
 61 Esme Callander          U17W Team East Lothian      2:32.44   5
 62 Campbell Mackay         U13B Falkirk                2:32.62   6
 63 Angus McDonald          U15B Livingston             2:33.22   5
 64 Katherine MacLeod       U15G Corstorphine           2:34.00   5
 65 Erin Macfarlane         U13G Pitreavie              2:35.59   5
 66 Eilidh McCallum         U20W Falkirk                2:35.87   7
 67 Jo McColgan              W45 Dundee Hawkhill        2:36.19   7
 68 Malcolm McLure          U15B Dunfermline            2:36.48   6
 69 Charlotte Morrison      U15G Moorfoot               2:36.49   7
 70 Beth Morrow             U15G Edinburgh              2:37.44   6
 71 Jamie Arnott            U17M Corstorphine           2:39.20   7
 72 Jessica Lorimer         U13G Edinburgh              2:39.62   6
 73 Alicia Paton            U20W Cumbernauld            2:39.94   6
 74 Brodie Wright           U13B VP Glasgow             2:40.18   7
 75 Lucy Johnston           U17W Dunfermline            2:41.02   6
 76 Mia Crickmar            U15G Fife                   2:41.15   8
 77 Evan Russell            U13B Dunfermline            2:41.56   7
 78 Angus Carlyle           U13B Moorfoot               2:43.04   7
 79 Cara Baldwin            U15G Motherwell             2:45.00   7
 80 Dean Chalmers           U13B Dunfermline            2:45.08   8
 81 Finlay McWilliam        U13B Unattached             2:48.44   8
 82 Finlay Anderson         U15B Pitreavie              2:48.77   7
 83 Kevin Mcphillips         M40 Motherwell             2:51.11   7
 84 Carla Latto             U13G Lasswade               2:51.87   8
 85 Minnie Brocklesby       U17W Dunfermline            2:53.18   8
 86 Shannon Prevost         U15G Livingston             2:53.92   7
 87 Anna Allison            U13G Livingston             2:54.16   8
 88 Emily Bond              U15G Dunfermline            2:55.56   8
 89 Eilidh McFadden         U17W Livingston             2:59.80   8
 90 Carrie Main             U13G Corstorphine           3:02.44   8
 91 Ruby McNair             U13G Pitreavie              3:02.64   8
 92 Lynsey Lawrie            W40 Corstorphine           3:06.89   8
 93 Daniel Sutherland       U13B Livingston             3:12.41   8
 94 Dominic Drylie          U13B Dunfermline            3:17.53   8
 -- Andrew McNair           U20M Pitreavie                  DNF   2
 -- Charlie Maree Nolan     U15G Livingston                 DNS   6
 -- Sharyn Ramage            W55 Edinburgh                  DNS   8
 -- Eilidh Brown            U17W Livingston                 DNS   7