Live Results

Livingston Open Meeting

Wednesday 24 May 2017

Event 6 - 800m

7.25 pm
7.25 pm
====================================================================
    Name                     Age Club                    Finals
====================================================================
Race  1
  1 Martainn Ramsay           SM Edinburgh              1:57.57
  2 Euan Boyle              U20M Fife                   1:59.03
  3 Kobe Stevens            U20M Moorfoot               1:59.38
  4 Murray Fotheringham     U15B Giffnock North         2:00.62
  5 Alistair Masson           SM Dorking & Mo           2:01.59
  6 Alex Johnston           U17M Pitreavie              2:04.06
  7 Alastair White          U20M Livingston             2:06.20
  8 Matthew McKenna           SM Cambuslang             2:07.18
  9 Fraser Gorvett          U20M Tweed, Leader, Jed     2:09.37
 10 Mark MacDermot            SM Edinburgh              2:11.25
Race  2
  1 Callum Clark              SM Lasswade               2:04.34
  2 Magnus Tait             U17M Lasswade               2:04.67
  3 Christian Graham        U17M Lasswade               2:06.48
  4 Finlay Ross             U17M Corstorphine           2:06.59
  5 Eoghan O'Donnell        U17M Giffnock North         2:09.82
  6 Eamon Carr              U20M Cambuslang             2:10.52
  7 Hugh Morrow             U15B Edinburgh              2:10.93
  8 Craig Johnston           M45 Falkirk                2:11.61
  9 Andrew Robertson        U17M Giffnock North         2:12.39
 -- Ben Sandilands          U15B Fife                       DNS
Race  3
  1 Andrew McNair           U20M Pitreavie              2:10.70
  2 Alastair Marshall       U15B Livingston             2:11.48
  3 Sarah Calvert           U17W Livingston             2:12.60
  4 Amy Kirkpatrick         U15G VP Glasgow             2:13.53
  5 Craig Angus             U17M Moorfoot               2:14.70
  6 Lauren Dickson          U20W Lasswade               2:15.70
  7 Fraser Morris           U15B Livingston             2:17.60
  8 Lucy Somerville         U20W Cumbernauld            2:20.89
  9 Emma Johnson            U15G Edinburgh              2:21.53
 10 Ryan White                SM Livingston             2:31.98
Race  4
  1 Isla Calvert            U15G Livingston             2:14.03
  2 Sarah Coutts            U15G Pitreavie              2:14.33
  3 Daniel Newman            M50 Fife                   2:16.62
  4 Sarah Tait              U17W Lasswade               2:20.69
  5 Daisy Cumming           U15G Dunfermline            2:20.88
  6 Chris Upson              M50 Cambuslang             2:21.35
  7 Lewis Mitchell          U17M Giffnock North         2:21.46
  8 Elliot Frame            U13B Livingston             2:21.97
  9 Katie Johnson           U13G Edinburgh              2:22.20
 10 Ryan Donald             U17M Dundee Hawkhill        2:22.44
 11 Charlotte Clare         U17W Moorfoot               2:25.80
Race  5
  1 Nathan Jackson          U17M Dunfermline            2:17.95
  2 Pippa Carcas            U15G Edinburgh              2:20.09
  3 Grant Noble              M55 Dunbar                 2:20.64
  4 Cameron Thores          U15B Corstorphine           2:20.89
  5 Jim White                M40 Motherwell             2:21.40
  6 Mark Gallacher           M45 Motherwell             2:21.54
  7 Emma Mahon              U17W Kirkintilloch          2:22.31
  8 Kyle Macfarlane         U15B Pitreavie              2:24.70
  9 Eilidh Murphy           U17W Airdrie                2:24.98
 10 Katie Craig             U17W Livingston             2:26.83
 11 Valencia Wright         U13G VP Glasgow             2:32.93
Race  6
  1 Euan Wond               U15B Falkirk                2:13.17
  2 Finlay Balloch          U15B Edinburgh              2:20.86
  3 Ruari Bell              U17M Livingston             2:22.71
  4 Esme Callander          U17W Team East Lothian      2:25.34
  5 Connor Daly             U15B Edinburgh              2:27.36
  6 Jonathan Marshall       U15B Livingston             2:28.68
  7 Patrick Cannon          U13B Moorfoot               2:29.61
  8 Jamie Mooney            U13B Airdrie                2:30.22
  9 Angus McDonald          U15B Livingston             2:32.83
 10 Courtney Moffat         U17W Livingston             2:34.86
 11 Beth Morrow             U15G Edinburgh              2:37.04
 12 Andrew Anderson          M50 Dunbar                 2:40.46
Race  7
  1 Daniel Boyle            U13B Whitemoss              2:26.71
  2 Sam McCombe             U15B Edinburgh              2:27.08
  3 David Woods             U13B Shettleston            2:33.59
  4 Erin Macfarlane         U13G Pitreavie              2:34.54
  5 Olivia Clarke           U13G Corstorphine           2:34.81
  6 David Kirkpatrick       U13B VP Glasgow             2:35.03
  7 Kerry Robertson         U15G Falkirk                2:35.40
  8 Charlotte Morrison      U15G Moorfoot               2:36.31
  9 Malcolm McLure          U15B Dunfermline            2:37.06
 10 MaryRose Cairns         U15G Giffnock North         2:37.34
 11 Lucy Johnston           U17W Dunfermline            2:37.52
 12 James Vivian            U13B Livingston             2:39.03
 13 Clare Barr               W45 Motherwell             2:39.38
 -- Alicia Paton            U20W Cumbernauld                DNS
Race  8
  1 Daniel Parkinson        U15B Livingston             2:33.71
  2 Connor Thompson         U15B Edinburgh              2:36.65
  3 Sophie Nethery          U20W Pitreavie              2:38.39
  4 Hannah Mairs            U20W Livingston             2:39.20
  5 Nuala O'Donnell         U13G Giffnock North         2:43.19
  6 Nathan Laing            U15B Falkirk                2:43.91
  7 Jessica Forrest         U15G Edinburgh              2:44.43
  8 Molli Robb              U13G Falkirk                2:45.60
  9 Evan Russell            U13B Dunfermline            2:46.36
 10 Harry Officer           U13B Lasswade               2:47.20
 11 Angus Carlyle           U13B Moorfoot               2:47.92
 12 Callum Hendry           U13B Cumbernauld            2:48.52
 13 Olivia Anderson         U13G Edinburgh              2:48.53
 14 Tia Henry               U17W Livingston             2:48.96
Race  9
  1 Abby Thomson            U15G Giffnock North         2:40.33
  2 Iona Harrison           U15G Edinburgh              2:47.82
  3 Kate Paul               U13G Giffnock North         2:48.11
  4 Connie Roxburgh         U13G Edinburgh              2:50.46
  5 Grace Barrie            U13G Dunfermline            2:51.36
  6 Chloe Pertie            U15G Edinburgh              2:51.79
  7 Erin Hendry             U13G Falkirk                2:52.01
  8 Sophie Ure              U15G Livingston             2:52.31
  9 Minnie Brocklesby       U17W Dunfermline            2:52.53
 10 Lucy Bennett            U13G Whitemoss              2:53.72
 11 Emily Wilson            U15G Giffnock North         2:54.09
 12 Kayla Smith             U15G Livingston             2:56.14
 13 Eilidh McFadden         U17W Livingston             2:57.04
 14 Katie Crawford          U17W Livingston             2:57.46
Race  10
  1 Max Lapeyre             U13B Edinburgh              2:44.04
  2 Dean Chalmers           U13B Dunfermline            2:49.60
  3 Jack Donald             U13B Dundee Hawkhill        2:54.83
  4 Kayleigh Roy            U13G Pitreavie              2:56.74
  5 Anna Allison            U13G Livingston             2:57.42
  6 Aidan Porter            U13B Giffnock North         2:59.93
  7 Zoe Dunn                U15G Livingston             3:00.17
  8 Ella Watson             U13G Livingston             3:02.31
  9 Ruby McNair             U13G Pitreavie              3:05.30
 10 Hannah Fowler           U13G Harmeny                3:09.33
 11 Dominic Drylie          U13B Dunfermline            3:21.92
 12 Eilidh Beggan           U13G Whitemoss              3:26.90
====================================================================
    Name                     Age Club                    Finals  H#
====================================================================
  1 Martainn Ramsay           SM Edinburgh              1:57.57   1
  2 Euan Boyle              U20M Fife                   1:59.03   1
  3 Kobe Stevens            U20M Moorfoot               1:59.38   1
  4 Murray Fotheringham     U15B Giffnock North         2:00.62   1
  5 Alistair Masson           SM Dorking & Mo           2:01.59   1
  6 Alex Johnston           U17M Pitreavie              2:04.06   1
  7 Callum Clark              SM Lasswade               2:04.34   2
  8 Magnus Tait             U17M Lasswade               2:04.67   2
  9 Alastair White          U20M Livingston             2:06.20   1
 10 Christian Graham        U17M Lasswade               2:06.48   2
 11 Finlay Ross             U17M Corstorphine           2:06.59   2
 12 Matthew McKenna           SM Cambuslang             2:07.18   1
 13 Fraser Gorvett          U20M Tweed, Leader, Jed     2:09.37   1
 14 Eoghan O'Donnell        U17M Giffnock North         2:09.82   2
 15 Eamon Carr              U20M Cambuslang             2:10.52   2
 16 Andrew McNair           U20M Pitreavie              2:10.70   3
 17 Hugh Morrow             U15B Edinburgh              2:10.93   2
 18 Mark MacDermot            SM Edinburgh              2:11.25   1
 19 Alastair Marshall       U15B Livingston             2:11.48   3
 20 Craig Johnston           M45 Falkirk                2:11.61   2
 21 Andrew Robertson        U17M Giffnock North         2:12.39   2
 22 Sarah Calvert           U17W Livingston             2:12.60   3
 23 Euan Wond               U15B Falkirk                2:13.17   6
 24 Amy Kirkpatrick         U15G VP Glasgow             2:13.53   3
 25 Isla Calvert            U15G Livingston             2:14.03   4
 26 Sarah Coutts            U15G Pitreavie              2:14.33   4
 27 Craig Angus             U17M Moorfoot               2:14.70   3
 28 Lauren Dickson          U20W Lasswade               2:15.70   3
 29 Daniel Newman            M50 Fife                   2:16.62   4
 30 Fraser Morris           U15B Livingston             2:17.60   3
 31 Nathan Jackson          U17M Dunfermline            2:17.95   5
 32 Pippa Carcas            U15G Edinburgh              2:20.09   5
 33 Grant Noble              M55 Dunbar                 2:20.64   5
 34 Sarah Tait              U17W Lasswade               2:20.69   4
 35 Finlay Balloch          U15B Edinburgh              2:20.86   6
 36 Daisy Cumming           U15G Dunfermline            2:20.88   4
 37 Cameron Thores          U15B Corstorphine           2:20.89   5
 37 Lucy Somerville         U20W Cumbernauld            2:20.89   3
 39 Chris Upson              M50 Cambuslang             2:21.35   4
 40 Jim White                M40 Motherwell             2:21.40   5
 41 Lewis Mitchell          U17M Giffnock North         2:21.46   4
 42 Emma Johnson            U15G Edinburgh              2:21.53   3
 43 Mark Gallacher           M45 Motherwell             2:21.54   5
 44 Elliot Frame            U13B Livingston             2:21.97   4
 45 Katie Johnson           U13G Edinburgh              2:22.20   4
 46 Emma Mahon              U17W Kirkintilloch          2:22.31   5
 47 Ryan Donald             U17M Dundee Hawkhill        2:22.44   4
 48 Ruari Bell              U17M Livingston             2:22.71   6
 49 Kyle Macfarlane         U15B Pitreavie              2:24.70   5
 50 Eilidh Murphy           U17W Airdrie                2:24.98   5
 51 Esme Callander          U17W Team East Lothian      2:25.34   6
 52 Charlotte Clare         U17W Moorfoot               2:25.80   4
 53 Daniel Boyle            U13B Whitemoss              2:26.71   7
 54 Katie Craig             U17W Livingston             2:26.83   5
 55 Sam McCombe             U15B Edinburgh              2:27.08   7
 56 Connor Daly             U15B Edinburgh              2:27.36   6
 57 Jonathan Marshall       U15B Livingston             2:28.68   6
 58 Patrick Cannon          U13B Moorfoot               2:29.61   6
 59 Jamie Mooney            U13B Airdrie                2:30.22   6
 60 Ryan White                SM Livingston             2:31.98   3
 61 Angus McDonald          U15B Livingston             2:32.83   6
 62 Valencia Wright         U13G VP Glasgow             2:32.93   5
 63 David Woods             U13B Shettleston            2:33.59   7
 64 Daniel Parkinson        U15B Livingston             2:33.71   8
 65 Erin Macfarlane         U13G Pitreavie              2:34.54   7
 66 Olivia Clarke           U13G Corstorphine           2:34.81   7
 67 Courtney Moffat         U17W Livingston             2:34.86   6
 68 David Kirkpatrick       U13B VP Glasgow             2:35.03   7
 69 Kerry Robertson         U15G Falkirk                2:35.40   7
 70 Charlotte Morrison      U15G Moorfoot               2:36.31   7
 71 Connor Thompson         U15B Edinburgh              2:36.65   8
 72 Beth Morrow             U15G Edinburgh              2:37.04   6
 73 Malcolm McLure          U15B Dunfermline            2:37.06   7
 74 MaryRose Cairns         U15G Giffnock North         2:37.34   7
 75 Lucy Johnston           U17W Dunfermline            2:37.52   7
 76 Sophie Nethery          U20W Pitreavie              2:38.39   8
 77 James Vivian            U13B Livingston             2:39.03   7
 78 Hannah Mairs            U20W Livingston             2:39.20   8
 79 Clare Barr               W45 Motherwell             2:39.38   7
 80 Abby Thomson            U15G Giffnock North         2:40.33   9
 81 Andrew Anderson          M50 Dunbar                 2:40.46   6
 82 Nuala O'Donnell         U13G Giffnock North         2:43.19   8
 83 Nathan Laing            U15B Falkirk                2:43.91   8
 84 Max Lapeyre             U13B Edinburgh              2:44.04  10
 85 Jessica Forrest         U15G Edinburgh              2:44.43   8
 86 Molli Robb              U13G Falkirk                2:45.60   8
 87 Evan Russell            U13B Dunfermline            2:46.36   8
 88 Harry Officer           U13B Lasswade               2:47.20   8
 89 Iona Harrison           U15G Edinburgh              2:47.82   9
 90 Angus Carlyle           U13B Moorfoot               2:47.92   8
 91 Kate Paul               U13G Giffnock North         2:48.11   9
 92 Callum Hendry           U13B Cumbernauld            2:48.52   8
 93 Olivia Anderson         U13G Edinburgh              2:48.53   8
 94 Tia Henry               U17W Livingston             2:48.96   8
 95 Dean Chalmers           U13B Dunfermline            2:49.60  10
 96 Connie Roxburgh         U13G Edinburgh              2:50.46   9
 97 Grace Barrie            U13G Dunfermline            2:51.36   9
 98 Chloe Pertie            U15G Edinburgh              2:51.79   9
 99 Erin Hendry             U13G Falkirk                2:52.01   9
100 Sophie Ure              U15G Livingston             2:52.31   9
101 Minnie Brocklesby       U17W Dunfermline            2:52.53   9
102 Lucy Bennett            U13G Whitemoss              2:53.72   9
103 Emily Wilson            U15G Giffnock North         2:54.09   9
104 Jack Donald             U13B Dundee Hawkhill        2:54.83  10
105 Kayla Smith             U15G Livingston             2:56.14   9
106 Kayleigh Roy            U13G Pitreavie              2:56.74  10
107 Eilidh McFadden         U17W Livingston             2:57.04   9
108 Anna Allison            U13G Livingston             2:57.42  10
109 Katie Crawford          U17W Livingston             2:57.46   9
110 Aidan Porter            U13B Giffnock North         2:59.93  10
111 Zoe Dunn                U15G Livingston             3:00.17  10
112 Ella Watson             U13G Livingston             3:02.31  10
113 Ruby McNair             U13G Pitreavie              3:05.30  10
114 Hannah Fowler           U13G Harmeny                3:09.33  10
115 Dominic Drylie          U13B Dunfermline            3:21.92  10
116 Eilidh Beggan           U13G Whitemoss              3:26.90  10
 -- Alicia Paton            U20W Cumbernauld                DNS   7
 -- Ben Sandilands          U15B Fife                       DNS   2